Městská slavnost - Dotkni se Písku

Účinkující

Josef ZÍMA

Nekorunovaný král české dechovky Josef Zíma vystoupí v pořadu s názvem Už kamarádi... v Palackého sadech v sobotu od 16.00.

Pořad Už kamarádi... kde vystupje Jsef Zíma spolu s Yvettou Simonovou a orchestrem Jiřího Sládka, uvádí Jan Hrdlička. Zazní oblíbené jihočeské lidovky i populární písničky ze 60tých let.

Josef Zíma je známý český herec, dabér, zpěvák a moderátor, který se v mládí proslavil i jako zpěvák pop music. V pozdějším věku se stal nejznámějším propagátorem dobré dechovky.

Po maturitě na gymnáziu v Praze-Michli studoval herectví, současně s tímto studiem herectví na pražské DAMU se také soukromě učil zpěvu. Od roku 1948 do roku 1951 byl členem Lidového souboru konzervatoře, od roku 1950 zpíval sólově s Orchestrem Jaroslava Ježka. Po ukončení studia získal své první herecké angažmá v Benešově u Prahy, kde působil v letech od roku 1953 do roku 1955. Od roku 1955 do roku 1957 sloužil na vojně v Armádním uměleckém souboru. Po vojenské prezenční službě nastoupil do Divadla satiry (dnešní Divadlo ABC v paláci U Nováků). V roce 1958 nazpíval desku Blues pro tebe, byla to první deska, na které vyšla Jiřímu Suchému jako autorovi první píseň.
Od roku 1962 až do roku 1992, tedy plných 30 let, byl v angažmá v pražském Komorním divadle (což bylo divadlo, které patřilo do skupiny divadel patřících pod Městská divadla pražská). Zde se uplatňoval nejen jako herec, ale i jako dobrý zpěvák. Zahrál si v Divadle Na Fidlovačce v pražských Nuslích, v Hudebním divadle v Karlíně i v Komorním divadle v Plzni.
Současně s divadelní dráhou se odvíjela i jeho kariéra zpěváka popmusic. V počátcích televizního vysílání začal Zíma na obrazovkách vystupovat se svými písničkami, a právě díky tomu se proslavil ve zbytku republiky jako hudební interpret. Mezi jeho nejznámější písničky patří Gina, Milenci v Texaskách, Zelené pláně nebo Bílá vrána. Kromě ústřední písně z pohádkového filmu Martina Friče Princezna se zlatou hvězdou se poprvé prosadil s hitem Jiřího Suchého Pro Tebe. Později nazpíval celou řadu dalších známých písní, mimo jiné také se zpěvačkou Pavlínou Filipovskou, Janou Petrů a dalšími. Úspěšně vystupoval i v televizi zejména jako úspěšný konferenciér. Koncem 70. let mu začal být prostor v populární hudbě malý. Využil proto nabídky vydavatelství Supraphon a začal se profilovat jakožto zpěvák české dechovky (žánr tzv. české lidovky). Za svůj život natočil asi 200 písní a získal i tři Zlaté a jednu Platinovou desku.
Josef Zíma je zpěvák s hlasem v tenorovém rozsahu. Je to hlas velmi příjemný, kultivovaný, pěstěný a schopný vyjádřit mnoho různých nálad a emocí. V Českém rozhlase řadu let moderoval pořad o dechovkách U muziky.

V roce 2008 získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Je držitelem Ceny Thálie 2014 za celoživotní mistrovství v kategorii opereta-muzikál.

Zpět na interprety